Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT3K74
RMCF2512FT3K74 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT3K74
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT3K74.pdf
Availability of RMCF2512FT3K74
QUANTITY
RMCF2512FT3K74 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT3K74
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT3K74
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT3K74
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT3K74 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT3K74 Details Description
Related parts for RMCF2512FT3K74
IDC CABLE- APK30A/ AE34M / APK30 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 32VDC 0603 datasheet.pdf
TIE HARNESS MT datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC DO215AB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf