Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT73R2
RMCF2512FT73R2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT73R2
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT73R2.pdf
Availability of RMCF2512FT73R2
QUANTITY
RMCF2512FT73R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT73R2
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT73R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)