Stackpole Electronics Inc. RMCF2512JT10M0
RMCF2512JT10M0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512JT10M0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10M OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512JT10M0.pdf
Availability of RMCF2512JT10M0
QUANTITY
RMCF2512JT10M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512JT10M0
Internal Part NumberEIS-RMCF2512JT10M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512JT10M0
Related LinksRMCF251, RMCF2512JT10M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512JT10M0 Details Description
Related parts for RMCF2512JT10M0
RES SMD 430K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
GIG-ARRAY 11MM RECEPT 200POS datasheet.pdf