Stackpole Electronics Inc. RMCF2512JT7K50
RMCF2512JT7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512JT7K50
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512JT7K50.pdf
Availability of RMCF2512JT7K50
QUANTITY
RMCF2512JT7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512JT7K50
Internal Part NumberEIS-RMCF2512JT7K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512JT7K50
Related LinksRMCF251, RMCF2512JT7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512JT7K50 Details Description
Related parts for RMCF2512JT7K50
IC OPAMP INSTR 450KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A M25 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf