Stackpole Electronics Inc. RMCF2512JTR680
RMCF2512JTR680 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512JTR680
Brief Description
RES SMD 0.68 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512JTR680.pdf
Availability of RMCF2512JTR680
QUANTITY
RMCF2512JTR680 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512JTR680
Internal Part NumberEIS-RMCF2512JTR680
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512JTR680
Related LinksRMCF251, RMCF2512JTR680 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512JTR680 Details Description
Related parts for RMCF2512JTR680
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 4LCC SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRIMP CONTACT 24-28 AWG 1=500 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 165W TO247 datasheet.pdf