Stackpole Electronics Inc. RMCP1210FT10R0
RMCP1210FT10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP1210FT10R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCP1210FT10R0.pdf
Availability of RMCP1210FT10R0
QUANTITY
RMCP1210FT10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP1210FT10R0
Internal Part NumberEIS-RMCP1210FT10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP1210FT10R0
Related LinksRMCP121, RMCP1210FT10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP1210FT10R0 Details Description
Related parts for RMCP1210FT10R0
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 104K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
ARINC SIZE 15 SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/5W 0402 datasheet.pdf