Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT12K7
RMCP2010FT12K7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT12K7
Brief Description
RES SMD 12.7K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT12K7.pdf
Availability of RMCP2010FT12K7
QUANTITY
RMCP2010FT12K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT12K7
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT12K7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT12K7
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT12K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT12K7 Details Description
Related parts for RMCP2010FT12K7
SWITCH LEVER SPDT 10A .187QC datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER/REC 8-DIP datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 17.12"L X 10.48"W datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE 4POS PLUG-SOCKET 3.0M datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 7PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf