Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT143R
RMCP2010FT143R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT143R
Brief Description
RES SMD 143 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT143R.pdf
Availability of RMCP2010FT143R
QUANTITY
RMCP2010FT143R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT143R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT143R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT143R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT143R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT143R Details Description
Related parts for RMCP2010FT143R
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC BUFF HEX SCHM TRG 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.6KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
6.2 MM PLC OPTOCOUPLER datasheet.pdf