Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT14R0
RMCP2010FT14R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT14R0
Brief Description
RES SMD 14 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT14R0.pdf
Availability of RMCP2010FT14R0
QUANTITY
RMCP2010FT14R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT14R0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT14R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT14R0
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT14R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT14R0 Details Description
Related parts for RMCP2010FT14R0
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SL 7.62HP/07/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
ONE-TOUCH BTTL BL HDPE 6OZ ESD S datasheet.pdf
CIR BRKR 5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
CPC PSTD RCPT 23-37 R/A LF W/I datasheet.pdf
2 CAV. PLUG KIT (LGH) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F SLVR datasheet.pdf