Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1R82
RMCP2010FT1R82 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1R82
Brief Description
RES SMD 1.82 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1R82.pdf
Availability of RMCP2010FT1R82
QUANTITY
RMCP2010FT1R82 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1R82
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1R82
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1R82
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1R82 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1R82 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1R82
CAP TANT 10UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf