Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1R96
RMCP2010FT1R96 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1R96
Brief Description
RES SMD 1.96 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1R96.pdf
Availability of RMCP2010FT1R96
QUANTITY
RMCP2010FT1R96 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1R96
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1R96
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1R96
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1R96 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1R96 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1R96
IC DGTL POT 6CH 256POS 24-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 85A DO203AB datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39K OHM 9SIP datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 10KA 277V SERS datasheet.pdf