Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT205K
RMCP2010FT205K picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT205K
Brief Description
RES SMD 205K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT205K.pdf
Availability of RMCP2010FT205K
QUANTITY
RMCP2010FT205K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT205K
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT205K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT205K
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT205K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT205K Details Description
Related parts for RMCP2010FT205K
IC CLK BUFFER 1:10 150MHZ 28SSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN JR PWR TIMER 4POS 5MM BLACK datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SLZF 5.08/21/180F SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.49A 90 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf