EPCOS (TDK) B43821F1686M
B43821F1686M picture photo
Mfg. Part Number
B43821F1686M
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
B43821F1686M.pdf
Availability of B43821F1686M
QUANTITY
B43821F1686M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43821F1686M
Internal Part NumberEIS-B43821F1686M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43821F1686M
Related LinksB43821, B43821F1686M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43821F1686M Details Description
Related parts for B43821F1686M
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SOCKET 140POS .5MM SMD datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 5MM 5.91" datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
FIXING WEDGE FOR HINGED FRAME datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SINGLE DECK datasheet.pdf
RES 8.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN 6' RPTNC-PLUG TO N PLUG datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf