Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT22R1
RMCP2010FT22R1 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT22R1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22.1 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT22R1.pdf
Availability of RMCP2010FT22R1
QUANTITY
RMCP2010FT22R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT22R1
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT22R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT22R1
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT22R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT22R1 Details Description
Related parts for RMCP2010FT22R1
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 462V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf