Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT232K
RMCP2010FT232K picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT232K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 232K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT232K.pdf
Availability of RMCP2010FT232K
QUANTITY
RMCP2010FT232K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT232K
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT232K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT232K
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT232K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT232K Details Description
Related parts for RMCP2010FT232K
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 500MA DO204 datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 PLUG-WIRE 2M datasheet.pdf
8CKT 1.25MM W-W CONN PLUG HOUS datasheet.pdf
RES SMD 2.29K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf