Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT240K
RMCP2010FT240K picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT240K
Brief Description
RES SMD 240K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT240K.pdf
Availability of RMCP2010FT240K
QUANTITY
RMCP2010FT240K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT240K
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT240K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT240K
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT240K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT240K Details Description
Related parts for RMCP2010FT240K
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5A 9.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf