Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT243R
RMCP2010FT243R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT243R
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT243R.pdf
Availability of RMCP2010FT243R
QUANTITY
RMCP2010FT243R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT243R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT243R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT243R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT243R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT243R Details Description
Related parts for RMCP2010FT243R
JUMPER-H9991TR/1853 YL/X 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE 16A 690V 000/80 GR UC datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf