Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT24R0
RMCP2010FT24R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT24R0
Brief Description
RES SMD 24 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT24R0.pdf
Availability of RMCP2010FT24R0
QUANTITY
RMCP2010FT24R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT24R0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT24R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT24R0
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT24R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT24R0 Details Description
Related parts for RMCP2010FT24R0
Crystal 18.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 8212 datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX 1:9 134MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS BLACK datasheet.pdf