Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT25K5
RMCP2010FT25K5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT25K5
Brief Description
RES SMD 25.5K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT25K5.pdf
Availability of RMCP2010FT25K5
QUANTITY
RMCP2010FT25K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT25K5
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT25K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT25K5
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT25K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT25K5 Details Description
Related parts for RMCP2010FT25K5
TAPE POLYESTER 3.4 MIL 2" X 72YD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS 1MM SMD datasheet.pdf
OSC VCXO 1.03GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 366.03VC AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 46POS .178M datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
GIGA-MINIMC MODULE, TX/LX-MM1300 datasheet.pdf
MOTION SENSOR datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 32POS datasheet.pdf