Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT34R8
RMCP2010FT34R8 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT34R8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 34.8 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT34R8.pdf
Availability of RMCP2010FT34R8
QUANTITY
RMCP2010FT34R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT34R8
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT34R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT34R8
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT34R8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT34R8 Details Description
Related parts for RMCP2010FT34R8
CONN RECEPT 30POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 187.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf