Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT392R
RMCP2010FT392R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT392R
Brief Description
RES SMD 392 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT392R.pdf
Availability of RMCP2010FT392R
QUANTITY
RMCP2010FT392R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT392R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT392R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT392R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT392R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT392R Details Description
Related parts for RMCP2010FT392R
MOSFET N-CH 25V 100A 8-SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
3113 W/25' 12/3 YEL 14W47 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL21009 datasheet.pdf
ROUND SPACER M8 NYLON 10MM datasheet.pdf