Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT3K90
RMCP2010FT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT3K90
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT3K90.pdf
Availability of RMCP2010FT3K90
QUANTITY
RMCP2010FT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT3K90
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT3K90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT3K90
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT3K90 Details Description
Related parts for RMCP2010FT3K90
TRANS 2PNP 140V 0.5A SM8 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC M-LVDS QUAD LINE DVR 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 10.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM WHITE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 25MA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf