Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT40R2
RMCP2010FT40R2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT40R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT40R2.pdf
Availability of RMCP2010FT40R2
QUANTITY
RMCP2010FT40R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT40R2
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT40R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT40R2
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT40R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT40R2 Details Description
Related parts for RMCP2010FT40R2
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 2.5KV 4CH DARL 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 3A SYNC 36QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 1KVDC QC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf