Linear LT1236BIN8-10#PBF
LT1236BIN8-10#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1236BIN8-10#PBF
Brief Description
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8DIP
Datasheet Download
LT1236BIN8-10#PBF.pdf
Availability of LT1236BIN8-10#PBF
QUANTITY
LT1236BIN8-10#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1236BIN8-10#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1236BIN8-10#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries, Shunt, Buried Zener
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz3.5µVrms
Voltage - Input11.5 V ~ 40 V
Current - Supply2mA
Current - Cathode1.7mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1236BIN8-10#PBF
Related LinksLT1236BI, LT1236BIN8-10#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1236BIN8-10#PBF Details Description
Related parts for LT1236BIN8-10#PBF
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SC 3.81/15/135F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf