Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC1K13
RNF14BTC1K13 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC1K13
Brief Description
RES 1.13K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC1K13.pdf
Availability of RNF14BTC1K13
QUANTITY
RNF14BTC1K13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC1K13
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC1K13
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC1K13
Related LinksRNF14B, RNF14BTC1K13 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC1K13 Details Description
Related parts for RNF14BTC1K13
TAG SAFETY LOCKED OUT BY (25) datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE 160A 240V AC BS88 BRITISH datasheet.pdf
CONV DC/DC 100.5W 15V 6.7A datasheet.pdf
CABLE TIE 290X4.8MM BLACK datasheet.pdf
CBL 10POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
DSUB PLAST-HOOD 25P SHS-UNC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf