Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT4K22
RMCP2010FT4K22 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT4K22
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.22K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT4K22.pdf
Availability of RMCP2010FT4K22
QUANTITY
RMCP2010FT4K22 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT4K22
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT4K22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT4K22
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT4K22 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT4K22 Details Description
Related parts for RMCP2010FT4K22
INSERT FEMALE 16POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 30A 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
GDT 1500V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf