TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-11SD
DTS20F19-11SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-11SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F19-11SD.pdf
Availability of DTS20F19-11SD
QUANTITY
DTS20F19-11SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-11SD
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-11SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-11SD
Related LinksDTS20F, DTS20F19-11SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-11SD Details Description
Related parts for DTS20F19-11SD
IC CPU SUPERV 4K EE RST HI 8SOIC datasheet.pdf
IC D/ACONV MULTIPLY 12BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TVSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
TXRX RS-232 3MBPS 2X2 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf