Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT4M64
RMCP2010FT4M64 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT4M64
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.64M OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT4M64.pdf
Availability of RMCP2010FT4M64
QUANTITY
RMCP2010FT4M64 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT4M64
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT4M64
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT4M64
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT4M64 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT4M64 Details Description
Related parts for RMCP2010FT4M64
IC REG CTRLR ISO PWM 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MTA .156 CONTACT 22 AWG GOLD datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.030" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 100W datasheet.pdf