Vicor Corporation VE-21L-EV-F1
VE-21L-EV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-EV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
VE-21L-EV-F1.pdf
Availability of VE-21L-EV-F1
QUANTITY
VE-21L-EV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-EV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21L-EV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-EV-F1
Related LinksVE-21L, VE-21L-EV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-EV-F1 Details Description
Related parts for VE-21L-EV-F1
REG ISR 6A 3.3/5VIN ADJ HRZ12SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.95V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf