Rohm Semiconductor MCR18EZHF1870
MCR18EZHF1870 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1870
Brief Description
RES SMD 187 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1870.pdf
Availability of MCR18EZHF1870
QUANTITY
MCR18EZHF1870 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1870
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1870
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1870
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1870 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1870 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1870
IC COMPARATOR BTR 16-SOIC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 2.9KHZ PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf