Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT6K49
RMCP2010FT6K49 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT6K49
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.49K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT6K49.pdf
Availability of RMCP2010FT6K49
QUANTITY
RMCP2010FT6K49 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT6K49
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT6K49
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT6K49
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT6K49 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT6K49 Details Description
Related parts for RMCP2010FT6K49
IC ADC 12BIT HANDSHAKE 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH DIP 1POS RAISED SMD datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
VHDM LITE 8R 10C SIGNAL END BP datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf