Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT6M81
RMCP2010FT6M81 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT6M81
Brief Description
RES SMD 6.81M OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT6M81.pdf
Availability of RMCP2010FT6M81
QUANTITY
RMCP2010FT6M81 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT6M81
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT6M81
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT6M81
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT6M81 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT6M81 Details Description
Related parts for RMCP2010FT6M81
GDT 90V 10KA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A SMB datasheet.pdf
IC PREC MULTIPLIER MONO 14-CDIP datasheet.pdf
MOD PWR IN/SW QC 1.0MM PNL MNT datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 25NS 80TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 29MA 343 OHM TH datasheet.pdf
Y PLUG ADAPTER datasheet.pdf
750 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 166MHZ 54BGA datasheet.pdf