Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT8K87
RMCP2010FT8K87 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT8K87
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT8K87.pdf
Availability of RMCP2010FT8K87
QUANTITY
RMCP2010FT8K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT8K87
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT8K87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT8K87
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT8K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT8K87 Details Description
Related parts for RMCP2010FT8K87
CONV DC-DC 300W 300VIN 5.0V 60A datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 125MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-48" BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.63V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf