Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT8K87
RMCP2010FT8K87 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT8K87
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT8K87.pdf
Availability of RMCP2010FT8K87
QUANTITY
RMCP2010FT8K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT8K87
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT8K87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT8K87
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT8K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT8K87 Details Description
Related parts for RMCP2010FT8K87
AIR IONIZER BLOWER PERSONAL 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT W/DETENT 9POS .062 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V C0G 1210 datasheet.pdf
RES 3.74M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCK ADAPT 16P SOIC-W TO SOIC 0.6 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 650W datasheet.pdf