Mallory Sonalert Products SCE028MD3CM1S
SCE028MD3CM1S picture photo
Mfg. Part Number
SCE028MD3CM1S
Brief Description
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT
Datasheet Download
SCE028MD3CM1S.pdf
Availability of SCE028MD3CM1S
QUANTITY
SCE028MD3CM1S Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE028MD3CM1S
Internal Part NumberEIS-SCE028MD3CM1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Chime
3D ModelSOL1.igsSOL1.satSOL1.stp
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range16 ~ 28V
Frequency2.9kHz
Operating ModeChime
Sound Pressure Level75dB @ 16V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypePanel Mount
TerminationQuick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
Size / Dimension42.9mm Dia x 32.9mm H
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE028MD3CM1S
Related LinksSCE028, SCE028MD3CM1S Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE028MD3CM1S Details Description
Related parts for SCE028MD3CM1S
CONN RCPT 37POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
IC SENSOR ROTARY POSITION 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC TRANSLATR BIDIR VOLT 20DHVQFN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
20+20 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
MODULE DIODE 30V 300A ADDAPAK datasheet.pdf