Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT100K
RMCP2010JT100K picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT100K
Brief Description
RES SMD 100K OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT100K.pdf
Availability of RMCP2010JT100K
QUANTITY
RMCP2010JT100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT100K
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT100K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT100K
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT100K Details Description
Related parts for RMCP2010JT100K
DIODE GEN PURP 100V 200MA ALF2 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FILTER LOWPASS GSM/CDMA 915MHZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL YELLOW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
20A-125V BLACK HOSP RECEPT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
CONN PIN 5POLE datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 119MA 25.9 OHM datasheet.pdf