Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT11R0
RMCP2010JT11R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT11R0
Brief Description
RES SMD 11 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT11R0.pdf
Availability of RMCP2010JT11R0
QUANTITY
RMCP2010JT11R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT11R0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT11R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT11R0
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT11R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT11R0 Details Description
Related parts for RMCP2010JT11R0
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" WW datasheet.pdf
IC ADC 18BIT SPI/SRL 600K 28VQFN datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 180A HALF-PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END MALE 6POS 3' datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf