Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT1R10
RMCP2010JT1R10 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT1R10
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT1R10.pdf
Availability of RMCP2010JT1R10
QUANTITY
RMCP2010JT1R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT1R10
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT1R10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT1R10
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT1R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT1R10 Details Description
Related parts for RMCP2010JT1R10
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SSOP datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG PINK 500' datasheet.pdf
RES 284 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
RES SMD 11.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf