Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT7M60
RMCP2010JT7M60 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT7M60
Brief Description
RES SMD 7.6M OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT7M60.pdf
Availability of RMCP2010JT7M60
QUANTITY
RMCP2010JT7M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT7M60
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT7M60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT7M60
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT7M60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT7M60 Details Description
Related parts for RMCP2010JT7M60
CONN HEADER .100 SNGL STR 15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 418MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf