Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT7R50
RMCP2010JT7R50 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT7R50
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT7R50.pdf
Availability of RMCP2010JT7R50
QUANTITY
RMCP2010JT7R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT7R50
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT7R50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)