Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT91K0
RMCP2010JT91K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT91K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 91K OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT91K0.pdf
Availability of RMCP2010JT91K0
QUANTITY
RMCP2010JT91K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT91K0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT91K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT91K0
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT91K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT91K0 Details Description
Related parts for RMCP2010JT91K0
RES SMD 4.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 470PF 50V 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT ALT PN MBF5B datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.82V 0.6A 6DSBGA datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ALCF-P FLM KT 16.54X13.39 7 DEG datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 1.2A 30 MOHM SMD datasheet.pdf