Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT91K0
RMCP2010JT91K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT91K0
Brief Description
RES SMD 91K OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT91K0.pdf
Availability of RMCP2010JT91K0
QUANTITY
RMCP2010JT91K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT91K0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT91K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT91K0
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT91K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT91K0 Details Description
Related parts for RMCP2010JT91K0
RES ARRAY 3 RES 270 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 1MM 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf