Vicor Corporation V300A48H400BG3
V300A48H400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48H400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48H400BG3.pdf
Availability of V300A48H400BG3
QUANTITY
V300A48H400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48H400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A48H400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48H400BG3
Related LinksV300A48, V300A48H400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48H400BG3 Details Description
Related parts for V300A48H400BG3
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM VERT AU 10POS datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IND RT G PKG 4K TAGS datasheet.pdf
RES 203K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 1000PF 100V RADIAL datasheet.pdf