Sullins Connector Solutions RMM02DSEN-S243
RMM02DSEN-S243 picture photo
Mfg. Part Number
RMM02DSEN-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET
Datasheet Download
RMM02DSEN-S243.pdf
Availability of RMM02DSEN-S243
QUANTITY
RMM02DSEN-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM02DSEN-S243
Internal Part NumberEIS-RMM02DSEN-S243
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row2
Number of Positions4
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM02DSEN-S243
Related LinksRMM02DS, RMM02DSEN-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM02DSEN-S243 Details Description
Related parts for RMM02DSEN-S243
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
BLADE TORX T20 4" datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf