Sullins Connector Solutions RMM10DRSH
RMM10DRSH picture photo
Mfg. Part Number
RMM10DRSH
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RMM10DRSH.pdf
Availability of RMM10DRSH
QUANTITY
RMM10DRSH Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM10DRSH
Internal Part NumberEIS-RMM10DRSH
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM10DRSH
Related LinksRMM1, RMM10DRSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM10DRSH Details Description
Related parts for RMM10DRSH
RES 75 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO 10A ROLL LVR datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
H48-2 SHEET 320X320X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf