Sullins Connector Solutions RMM12DTBT
RMM12DTBT picture photo
Mfg. Part Number
RMM12DTBT
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RMM12DTBT.pdf
Availability of RMM12DTBT
QUANTITY
RMM12DTBT Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM12DTBT
Internal Part NumberEIS-RMM12DTBT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM12DTBT
Related LinksRMM1, RMM12DTBT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM12DTBT Details Description
Related parts for RMM12DTBT
RES SMD 0.909 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 12V datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IGBT 4000V 30A 160W I4-PAK datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
MOD PWR ENT DUAL 4A SNAP-IN MED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR SIP12 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf