Sullins Connector Solutions RMM18DSAS
RMM18DSAS picture photo
Mfg. Part Number
RMM18DSAS
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RMM18DSAS.pdf
Availability of RMM18DSAS
QUANTITY
RMM18DSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM18DSAS
Internal Part NumberEIS-RMM18DSAS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM18DSAS
Related LinksRMM1, RMM18DSAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM18DSAS Details Description
Related parts for RMM18DSAS
FIXED IND 56NH 150MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Crystal 11.2896MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1200W datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf