Sullins Connector Solutions RMM22DTMD-S189
RMM22DTMD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RMM22DTMD-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RMM22DTMD-S189.pdf
Availability of RMM22DTMD-S189
QUANTITY
RMM22DTMD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM22DTMD-S189
Internal Part NumberEIS-RMM22DTMD-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM22DTMD-S189
Related LinksRMM22DT, RMM22DTMD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM22DTMD-S189 Details Description
Related parts for RMM22DTMD-S189
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM SMD GOLD 50POS datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 600V 15A CHASSIS datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 362MA 1.38 OHM datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf