Sullins Connector Solutions RMM24DRTF-S13
RMM24DRTF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RMM24DRTF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RMM24DRTF-S13.pdf
Availability of RMM24DRTF-S13
QUANTITY
RMM24DRTF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM24DRTF-S13
Internal Part NumberEIS-RMM24DRTF-S13
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM24DRTF-S13
Related LinksRMM24D, RMM24DRTF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM24DRTF-S13 Details Description
Related parts for RMM24DRTF-S13
FIXED IND 25UH 5.5A 14 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 20.6VC 1.5KE datasheet.pdf
2X12 MTE SHRD PIN SR LATCH.100 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K OS 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf