Sullins Connector Solutions RMM25DRXS
RMM25DRXS picture photo
Mfg. Part Number
RMM25DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RMM25DRXS.pdf
Availability of RMM25DRXS
QUANTITY
RMM25DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM25DRXS
Internal Part NumberEIS-RMM25DRXS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM25DRXS
Related LinksRMM2, RMM25DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM25DRXS Details Description
Related parts for RMM25DRXS
CAP CER 0.047UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
OSC XO 28.322MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CURING ASSEMBLY FSD BEIGE datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 20-HTSSOP datasheet.pdf
MQS 20 + 20 POS. CONN. KIT datasheet.pdf
SW KEYBRD MOD 6BUTTON 4PST GRAY datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
IC DSP ARM SOC PBGA datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME RWE BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf